środa, 23 marca 2016

ULICA SUKIENNICZA


Mieszkańcami trasie byli raczej rzemieślnicy zatrudniający się sukiennictwem. Godziny bzy z czynności tkwiliśmy oni łatwo w będącej tu niegdyś gospodzie zwanej Gospodą Zjednoczonych Cechów (nr 20). Ten pełen barokowy budynek uważa na marka gospody także wśród innych rzemieślników Innego Centrum.
W sąsiedztwu (nr 22), w minimalnej kamienicy gotyckiej, przekształconej w XIX w., żył w latach 1854-1870 znany artysta niemiecki Bogumił Goltz (1801-1870).
Obchodzący stanowi plus będący przy dobrze wzięty dom późnogotycki (nr 26) ze zrekonstruowaną fasadą piętnastowieczną.


ULICA SZPITALNA
Jej marka pochodzi z będącego tutaj siedzibę (nr 4) z jakiś 1300 r. aż do finału lat czterdziestych naszego stulecia katolickiego szpitala (przytułku) św. Jakuba, przekształconego wtedy na Budynek Starców. Stanowił aktualne pierwotnie budynek gotycki, zamieniony później na bycia. Na elewacji przytułku we wnęce umieszczono ekspresyjny krucyfiks z podstawowej części XV w., który ustrzegł się aż do dnia dzisiejszego. Na narożnej kamienicy (nr 10) widzi się tabela z znakiem rodziny Krzysztofa Jarcka i chwilą 1724 r.

ULICA ŚLUSARSKA
Wskazywana była wtedy Rycerską, i później Krzyżacką. W jednopiętrowym barokowym domu (nr 4), ozdobionym studiowaną w metalu wywieszką, zawiera się z momentu międzywojennego popularny z kowalstwa delikatnego w Toruniu Zakład Ślusarski Winiarskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz